Szanując naszych Przodków

Wszystkich Świętych, Halloween, Samhain… Różne sposoby świętowania tego samego, identycznego zdarzenia: naszego połączenia z Duchami naszych drogich zmarłych. Każdy sposób, modlitwa lub rytuał wykonane w tym okresie roku mają wspólny cel: świętowanie i czczenie pamięci naszych przodków, również i tych, których nigdy nie poznaliśmy osobiście.

Nasze DNA zawiera wszystkie życia naszych antenatów, stanowimy rezultat ich doświadczeń, do których dołączamy bagaż naszych, osobistych. Stanowimy owoc miłości wszystkich tych, którzy żyli przed nami, również wiele wieków temu. To oni utworzyli i stanowią podstawę naszego drzewa genealogicznego, którego my jesteśmy konarami. Nie zdołalibyśmy nigdy przeistoczyć się w potężne gałęzie naszego drzewa bez korzeni, bez pnia, który osłania, chroni i przewodzi Ducha naszej rodziny. I na odwrót – jakie schronienie i pomoc mogliśmy dać wszystkim ludziom i zwierzętom, którzy u nas go szukają, jeśli pozostalibyśmy kruchym gałązkami?

Okres Samhain, oprócz święta Nowego Roku Celtyckiego, to czas kiedy zasłona między światami jest bardzo cienka. Możemy czcić i świętować koneksję z naszymi przodkami każdego dnia, powinniśmy czuć się zaszczyceni i dumni z faktu iż możemy ich prezentować na ziemi, jednakże okres Samhain jest doskonały dla połączenia się z naszymi antenatami, również i tymi, których nigdy nie poznaliśmy osobiście) aby wyrazić im naszą wdzięczność i szacunek, pamiętając, że również i oni przeżywali swoje problemy i dramaty w naszym wymiarze. Możemy przesłać im naszą miłość i zaakceptować ich miłość do nas. Nasi przodkowie nas kochają.

Aby celebrować noc Samhain możesz przygotować niewielki ołtarz również i w domu. Poniżej podaję Ci wyłącznie kilka porad, zrobisz tak jak podyktuje Ci serce.

Do przykrycia ołtarza użyj tkaninę w ciepłych i ciemnych kolorach, to barwy naszej Matki Ziemi w tym okresie. Dodaj świeczki – pamiętaj aby postawić przynajmniej jedną białą – utworzysz kontrast pomiędzy ciemnością i światłem.

Połóż sezonowe owoce jako symbol dojrzałości i zbiorów: jabłka, orzechy i wszystko to co ci przyjdzie na myśl. Możesz odwiedzić lokalnego sprzedawcę owoców dla dodatkowych pomysłów.

Ozdób Twój ołtarz liśćmi i kwiatami. Postaw szklankę wina lub wody i pamiętaj o ofercie dla Duchów Twoich Przodków (chleb, jajka, trochę tytoniu i wszystko to, co ci podpowie serce).

Jeśli lubisz- możesz zapalić kadzidełko o Twoim ulubionym zapachu.

Połóż na środku zdjęcia lub kartkę z imionami Twoich przodków. Możesz również narysować symbol drzewa symbolizującego Twoje drzewo genealogiczne. Ujrzyj siebie jako jego gałęzie.

Usiądź teraz wygodnie i spokojnie w pobliżu ołtarza.

Zapal wszystkie świeczki i rozpocznij honorowanie Twoich przodków tymi słowami:

„ Jestem…, córka/syn…, córki/syna… “ cofając si wstecz.

„Pamiętam i czczę Was wszystkich, żyjecie we mnie i ja żyję dzięki Wam.”

I pozwól teraz aby prowadziło Cię Twoje serce.

Lascia un commento